Ozan Arif Kimdir? Neden Twitter’da Gündem Oldu?

Çözüldü312 Görüntülemeİlişkiler
0

Ozan Arif Kimdir? Neden Twitter’da Gündem Oldu?

0

Devlet Bahçeli ile Ozan Arif mahkemelik oldu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin vekili Avukat Yücel Bulut yaptığı izahta, “27.06.2017 tarihinde Arif Şirin (Ozan Arif) isimli şahsın kamuoyuna yansıyan hakaret dolu beyan ve ifadeleri hasebiyle ihtiyaç duyulan adli süreç başlatılmış olup; isimi geçen ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç ilanında bulunulmuştur. Kuşkulu hakkındaki adli süreç titizlikle izleyecektir” diye konuştu.

Ozan Arif, Devlet Bahçeli’nin tersine başkanlık referandumunda “Hayır” reyi vereceğini beyan etmiş ve “Evet” kararı gerekçesiyle Bahçeli’yi tenkit etmişti.

Ozan Arif Kimdir?

Ozan Arif Giresun`un Alucra kazasına bağlı şimdiki ismi ile Yükselen daha önceki isimi ile Hapu köyünde 10 Haziran 1949`da doğdu. Babası yörenin sevilen simalarından rahmetli Muharrem Çavuşun (Muharrem Şirin) erkek çocuğu Mehmet Bey, annesi Fatma hanım da, yeniden komşu köy Demirözü`nden aynı şekilde sevilen rahmetli Gençağa Eşkünoğlu`nun kızıdır. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ilk ve ortaokulu Samsun`da bitirdikten sonra, hayli kalabalık olan ailesine kısa vakitte parasal yardım yapabilmek düşüncesiyle öğretmen okuluna başladı. 1969-1970 döneminde Perşembe İlköğretim Okulundan mezun oldu. Okul müddeti süresince kışları okuyup yazları rençberlik yapan bir talebe idi.

İlk göreve başladığı okul, ailesinin bulunduğu Samsun`da Karaoyumca köyündeki ilkokuldur. Bir senelik stajyerlik müddetinden sonra, yine Samsun`da Devgeriş köyüne tayin ol du. 1972 seneninde yeniden aynı köyde stajyerlik yapmakta olan ve ona ömrü süresince en büyük desteği veren Süheylâ hanımla izdivaç etti. Devgeriş köyünde beş senesi öğretmenlik, dört senesi ise okul müdürlüğü olmak üzere dokuz sene hizmet vermiştir.

İnançlarından ve prensiplerinden katiyen taviz vermeyen bir kişiliğe sahip olan Ozan Arif, o devrin yöneticilerinin büyük baskısı ile, ne yazık ki 1979 seneninde öğretmenlik mesleğinden ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Öğretmenlik mesleğini şok seven Ozan Arif`in çok muvaffakiyet lı takdirnamelerle dolu meslek hayatına karşın, o günün koşullarında başka bir tercihi de kalmamıştı.

Derken, 12 Eylül 1980 olaylarıyla beraber, inanan, ulusal ve içsel değerlerine sahip çıkan, memleketin, milletin bekasını düşünen bir çok vatanperver insan gibi yanlış değerlendirilmekten çok büyük bir keder duyan Ozan Arif, ailesini, çocuğunu ve hepsinden ehemmiyetlisi, öz vatanı Türkiye`yi geride bırakarak, 24 Eylül 1980 tarihinde Almanya`ya gitti. Onbir yıllık acı bir ayrılıktan sonra, 5 Kasım 1991`de nihayet memleketine ve vatanına geri dönmesi kısmet oldu. Bu müddet zarfında, dünyada nerede bir müslüman Türk insanı varsa onu gidip bularak, ulusal heyecanın filizlenmesine yardımcı olmuş ve ehemmiyetli görevler almıştır. Daha çocuk yaşlarda iken Kerem ile Aslı`yı, Leyla`ile Mecnun`u, Karacaoğlan`ı, Köroğlu`nu, Dadaloğlunu, Yunus`u ve daha nicelerini okuyarak aşk cönklerini ezberleyen Ozan Arif, Karadeniz`de, yaşadığı yörede hayli yaygın olan irticalen Türkü söyleme sanatı sayesinde çok ünlü oldu. Hem de önceden destan satıcılarının Ozan Arif`e destanlar yazdırıp, daha sonra bunları bastırarak dağıtmaları nedeniyle, yörede ismi çok duyulan bir aşık olmuştur.

Öncelikle ortaokul ikinci sınıfta sesine aşık olduğu bağlama ile tanışan ve hayli dar olan aile bütçesinden biriktirdiği harçlıklarla, 1964`te İstanbul`da bulunan Şemsi Yasıtman saz evinden 15 liraya aldığı bir bağlama ile ses ve saz dünyasının içine giren Ozan Arif, o gün bugündür hiç susmadan ve hak bildiği yoldan taviz vermeden gönül arkadaşlarına seslenmektedir.

ÖDÜLLERİ

Güzel sanatlara kabiliyeti, şiire alakası ve bilhassa şairliğe olan yeteneğinden dolayı okul çağlarında şiir ve resim dallarında birincilikler ve ödüller almaya başlayan Ozan Arif`in başarıları hayatının ileriki senelerinde mahalli hudutları aşıp Türkiye genelinde de devam etti.

Bir hayli şiir ve Halk Edebiyatı yarışmalarında üstün muvaffakiyet gösteren Ozan Arif`in Türk Halk Edebiyatı`nın şiir, atışma, bilmece, irticalen şiir söyleme, lebdeğmez (dudakdeğmez), güzelleme ve diğer dallarında çeşitli tarihlerde aldığı Türkiye birincilikleri, sertifikalar ve ödüller vardır.

Bunların yanında Konya`da Türkiye Aşıklar Bayramı`nda fark yıllarda, değişik dallarda birincilikler elde eden Ozan Arif, yine Konya Aşıklar Bayramı`nda 1976, 1977 ve 1978 yıllarında her dalda altın madalya kazanmıştır.

Lakin kendisi onun için en büyük ödülü şöyle dile getiriyor:

“…ortaokul çağlarında çocuk yaşta bu sevdaya gönül vermişim. O yaşlardan beri verdiğim mücadelenin karşılığını, pak yüreklerde sevgi sarayları kurarak aldım. Ülküdaşlarımın sevgi ve muhabbetinden daha büyük beşeri ödül olamaz.”

Cevabınızı yazın...

Kategoriler
Scroll Up