Madımak Olayı nedir? Madımak’ta neler yaşandı?

271 GörüntülemeTarih
0

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı nedir? Madımak’ta neler yaşandı? Madımak Olayı ne zaman yaşandı?

0

Sivas Kırımı, Madımak Kırımı veyahut Madımak Olayı, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından örgütlemiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri esnasında Madımak Oteli’nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak veyahut dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır. Ayrı olarak Madımak Olayı ‘nda dışarda toplanan göstericilerden de iki kişi de yaşamını yitirmiştir.

MADIMAK OLAYI

Pir Sultan Abdal Şenlikleri dahilinde, aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin’in özel çağrılısı olarak bu şehre geldi. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Binlerce kişiden oluşan karşıt grup, Kültür Merkezi’nden yine Hükümet Alanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup hemen peşinden Madımak Oteli civarına erişerek, slogan atmaya devam etti.

Madımak Oteli’nin yakılması

Madımak Olayı ‘nda grup önce Madımak Oteli önündeki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Madımak Oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla beraber yakıldı. Otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci , Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak hayatını kaybetti. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi imkanlarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, merdivendeki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı çevreninde toplanan karşıt görüşlü kalabalığa doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin’i linç teşebbüsünden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi`ne götürüldü.

Madımak Olayı neticeninde 33 misafir, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici hayatını kaybetti. Akşam saatlerinde valilikçe duyuru edilen ”2 günlük sokağa çıkma yasağı” ile birlikte, güvenlik güçleri şehirde tam bir hakimiyet sağlayabildi.

Madımak Olayı’ndan sonra yargılama süreci

Madımak Olayı‘ndan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190′a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124′ü ile ilgili “laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma” suçlamasıyla dava açıldı, geri kalanlar serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası denilen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994′te karara bağlanan dava neticeninde, 22 maznun ile ilgili 15′er sene, 3 maznun ile ilgili 10′ar sene, 54 maznun hakkında 3′er yıl, 6 sanık hakkında 2′şer yıl mapus cezası, 37 sanık hakkında da salıverilme kararı verildi.

Yargıtay, Devlet Güvenlik Mahkemesi kararını bozdu

Müdahil avukatlar, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararını “taraflı, hukuka ve adalete ters” olarak niteleyerek, detaylı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi kırımın “Cumhuriyete, laikliğe ve demokrasiye yönelik olduğunu” belirterek Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararını asaldan bozdu. Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yargıtay’ın bozma kararına uyarak yargılamayı yine başlattı.

Madımak Olayı’nda 33 kişiye idam cezası

28 Kasım 1997′de izah eden kararda, 33 maznun Türk Ceza Yasası’nın 146/1 maddesine göre idama ve 14 maznun 15 seneye kadar değişen mapus cezasına mahkûm edildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi 24 Aralık 1998′de mapus cezalarını onadı, 33 idam cezasını ise usul eksiklikleri hasebiyle bozdu. Şubat 1999 tarihinde usul eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama neticeninde 16 Haziran 2000′de 33 sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce yeniden idam cezasına çarptırıldı. 2002 yılında idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla idam cezası kararlılarının cezaları ömür boyu ağır hapis cezasına çevrildi.

AKP ve Saadet’in avukatları müdafaa etti

Sanıkların avukatlığını üstlenenler arasında olan Refahyol iktidarının Adalet Bakanı Şevket Kazan, bakanlığı sırasında onları hapishanede ziyaret etti. Geniş avukat listesinde çok sayıda Refah Parti azası ve yöneticisi olması tenkit konusu oldu. Bu avukatlar ilerleyen senelerde AKP ve Saadet Partisi’ne katıldılar ve içlerinden üst idare görevlerine yükselenler oldu.

Geçen bu vakit zarfı içerisinde maznun sayısı tahliyelerle 33′e düştü. Olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi azası Cafer Erçakmak ve Yargıtay’ın 1997′deki bozma kararından sonra firar eden 8 maznun ise hali hazırda yakalanamamıştır. Davanın firari olan 5 maznun konusunda bölümü, 13 Mart 2012 tarihinde vakit aşımından düşürülmüştür.

Sivas Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasında tek bir davada bu kadar çok idam cezasının verildiği ilk davadır.

Cevabınızı yazın...

Kategoriler
Scroll Up