LGBT nedir? Renkleri neyi temsil ediyor?

Çözüldü448 Görüntülemeİlişkiler
0

LGBT nedir, renkleri neyi temsil ediyor? LGBT onur yürüyüşü olacak mı?

0

Lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender sözcüklerinin baş harflerinden oluşan LGBT, 1990’larda LGB kısaltmasından sonra ortaya çıkmış ve 1980’lerin ortaları ile sonlarından itibaren gey sözcüğü yerine kullanılarak LGBT topluluğunu temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda LGBT 1900’lardan itibaren kullanılmaya başlayan “LGBT”, eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir. 26 Haziran Pazar günü düzenlenecek LGBT onur yürüyüşü olacak mı sorusuna ise cevap geldi. İstanbul’da LGBT yürüyüşüne izin verilmedi.

LGBT Nedir?

Yaygın olarak kullanılan ilk terim “eşcinsel” olmuş, cinsel devrimlerden önce ve süregelen homofobi için olumsuz çağrışımları taşımak için düşünülmüş ve yerini eğilimine göre belirleyen sözcükler almıştır. Bunlar; lezbiyen, gey, transeksüel gibidir. LGBT bireyler günümüzde tanınmakta olup, zaman içinde genel toplum anlayışına karşı bireylerin de açık desteğini alan eşcinseller toplum tarafından marjinal bireyler olarak nitelendirilmektedir. LGBT’ler arasında aktivist veya sosyal hareketin sıkça belirtilen bir amaç, LGBT kişiler için sosyal eşitliktir; bazı kişiler ayrıca LGBT toplulukları geliştirmek ya da daha geniş toplumu cinsel baskılardan kurtarmak için çabalamışlardır. Günümüzde örgütlenen LGBT hareketleri lobicilik ve sokak yürüyüşleri; sosyal gruplar, destek grupları ve topluluk etkinlikleri; dergiler, filmler ve edebiyat; akademik araştırma ve yazı; ve iş faaliyetleri gibi çok çeşitli siyasî eylemcilik ve kültürel faaliyetlerden oluşur.

LGBT Bayrağının Anlamı Nedir?

LGBT Bayrağının Anlamı Nedir?

LGBT sembol olarak bireylerini ve kültürünü temsil eden gökkuşağı bayrağını kullanır. 1978 yılında Gilbert Baker tarafından tasarlanan orijinal sekiz şeritli ilk eşcinsel bayrağından başlayarak sırasıyla, o dönem pembe kumaş olmadığı için 1978-1979 tarihleri arasında yenilenen pembe renksiz homoseksüel bayrağı ve son olarak turkuazsız haliyle günümüze dek gelen halidir. LGBT bayrağı ya da sık kullanılan adıyla gey bayrağı, cinsel eylemleri takiben LGBT haklarının gelişmesiyle birlikte 1970lerden bu yana gay ve lezbiyen tarafından kullanılan benzeri; gökkuşağı

bayrağından ayrı anlamlar ifade eden bayrak. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanılan LGBT Onur Yürüşü etkinliklerinde kullanılan şekliyle bayrak günümüze dek gelmiştir. Eşcinsel bayrağı günümüzde birçok LGBT aktivisti ve savunucularının hakları, LGBT bireyleri ve LGBT destekcileri tarafından dünya genelinde özel gün ve etkinliklerde sıkça kullanılmaktadır. 1978’de düzenlenen Gey ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü için San Francisco’lu sanatçı Gilbert Baker’ın altı ayrı renkten tasarladığı tasarladığı “gey bayrağı/gökkuşağı bayrağı”. Bayraktaki her renk ayrı bir durumu temsil etmektedir. Tasarlanan ilk bayrakta kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor renkler kullanılmış, pembe ve cam göbeği renkleri, üretim fabrikalarında bu renklerden olmamasından dolayı basılamamıştır.

Bu pazar 17.00’da yapılması planlanan LGBT yürüyüşüne ise izin çıkmadı. LGBT haftası kapsamında birçok etkinlikler yapılması da planlanıyor. Vegan piknik, işaret dili gibi çeşitli atölye, film gösterimleri ve panellerin yanı sıra LGBT fobi ödül töreni gecesi düzenlenecek.

0

Komünist olanları kendilerine lut kavminin çocuklarıyız demektedirler.

Cevabınızı yazın...

Kategoriler
Scroll Up