Ali İsmail Korkmaz Ölümünün 4.yılında Anıldı.

Ali İsmail Kormaz

Bugün, Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın 4. ölüm yıl dönümü. 3 Haziran 2013’te Eskişehir’de sivil kıyafetli kişilerin (polis) sopalarla saldırdığı Ali İsmail Korkmaz, 38 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi verdikten sonra 19 yaşında hayatını kaybetti.

Ali İsmail Korkmaz Ölümünün 4.yılında Anıldı.

Ali İsmail Korkmaz Ölümünün 4.yılında Anıldı.

Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında: ‘Canım hala dün gibi yanıyor’

Eskişehir’deki Gezi eylemlerinde polisler ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın bugün doğum günü.

Anne Amaç Korkmaz, “O hep gülerdi, çok neşeli bir çocuktu. Canım hâlâ dün gibi yanıyor” diye konuştu.

Sözcü’den Gamze Kaya’ya konuşan anne Korkmaz, Ali İsmail’in yaşasa öğretmen olacağını, yaşarken herkesin derdine koştuğunu, kimseyi yalnız bırakmadığını söyledi.

[adinserter name=”Block 1″]

“19 yaşında, katillerin darbesine yenik düştü. Canım hâlâ dün gibi yanıyor” diyen anne Korkmaz, kurdukları Ali İsmail Korkmaz Vakfı’ndan (ALİKEV) söz etti.

Canım hala dün gibi yanıyor

Canım hala dün gibi yanıyor

Korkmaz, ALİKEV’i ‘Ali gibi çocuklar’ için kurduklarını, bu çocukların erkek çocuğunun yarım kalan eğimini sürdürdüğünü belirterek “Ali İsmail bugünleri görseydi çok mesut olurdu”dedi.

Vakfın kütüphanesinde ders çalışan, kitap okuyan çocukların bulunduğunu ifade eden Korkmaz, şunları söyledi: “Biz Ali İsmail’den aldık umudumuzu. Gencecik çocukların yüzünde o mutluluğu görmek acımızı bir nebze de olsa dindiriyor. Ondan geriye kalan bu filizler… Bir de torunum Ali Yusuf oldu. Antalya’da koşarken yanıma gelip Ali abilerini anlatmamı isteyen çocuklarım için koşuyorum.”

Ali İsmail Korkmaz’ın doğum günü için sayısız insanın aradığını, kapılarının hiç kapanmadığını ve sanatçıların da desteğini esirgemediğini anlatan anne Korkmaz, erkek çocuğunun ölümüyle alakalı yine yapılacak yargılamanın 5 Nisan’daki duruşmasına ilişkinşunları söyledi: “O katillerle yeniden yüzleşecek olmanın sancısını yaşıyoruz hepimiz. Giden çocuklarımızın hiçbiri geri gelmeyecek. İnancımızı kaybettik hemen hemen. Yeniden de adaletin yerini bulmasını, çocuklarımızın öldürülmemesini diliyorum.”

37 gün komada kalmıştı

Gezi eylemlerine katılan 19 yaşında olan Korkmaz, 2 Haziran 2013 gecesi polisten kaçarken Yunus Emre Caddesi’ndeki Endüstri Sokak’a girmiş, buradaki Harman Ekmek Fırını önünde bekleyen eli sopalı esnaf ve sivil polisler tarafından dövülmüştü.

37 gün komada kalmıştı

37 gün komada kalmıştı

Başına ağır darbeler alan Korkmaz, daha sonra Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne gitmişti. Dr. Hasan Gülcü, çekilen tomografinin hemen peşinden Korkmaz’ı beyin cerrahisi yerine ortopedi servisine yönlendirip sonrasında da evine yollamıştı.

Ali İsmail Korkmaz, aynı gün Odunpazarı Polis Merkezi’ne gidip ifade vermiş, 3 Haziran 2013’te saat 19.41’de tutanaklara geçen anlatımları son şahitliği olmuştu. İfade esnasında anımsama ve konuşmada güçlüğü çeken Korkmaz, ardından Eskişehir Devlet Hastanesi’ne gitmişti.

Kontrolde, beyin kanaması geçirdiği tespit edince acil olarak Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gönderilen Korkmaz, sonrası gün operasyona alınmış, 37 gün süresince komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013’te yaşamını yitirmişti.

Dava yeniden görülecek

Korkmaz’ın ölümüne ait Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ‘son tekmeci’ polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, ‘isteyerek yaralama neticesi ölüme kapı aralama’ suçundan 13 sene mapus cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra ‘iyi hal’ hasebiyle 10 sene 10 aya düşürülmüştü.

Esnaf İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatanperver’e altışar sene sekizer ay, polis memuru Yalçın Akbulut’aysa 10 sene mapus cezası verilmişti.

[adinserter name=”Block 1″]

Aile, cezanın ‘isteyerek yaralama neticesi ölüme kapı aralama’ değil ‘isteyerek öldürme’ suçundan verilmesi, savcı ise cezanın indirilmesi talebiyle temyize gitmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi de mahalli mahkemenin kararını usul istikametinden bozup maznun polis memurlarının tahliye taleplerini reddetmişti.

Bir yanıt yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>